Erre a kérdésre felelhetjük azt, hogy “számtalan” mégis úgy gondoljuk, hogy nem ez a lényeges, hanem a felmerülő költségek mértéke, ami számít. Van ugyanis olyan, ami fix, tehát nem tudjuk befolyásolni az összeget de van olyan is, aminek csökkenthetjük a nagyságát. Ilyen esetekben jön jól egy hitelszakértő, aki pontosan tudja hogyan lehet megnyirbálni a hitelünk költségeit és spórolni nagy összegeket.
A kamat vagy a THM mértéke fontosabb?
Ahhoz, hogy ezt a kérdést el tudjuk dönteni, fontos tisztában lenni a fogalmakkal, hiszen a kamat és THM jelentését sokan még mai napig keverik. Pedig a két érték más “összetevőkből” áll, éppen ezért nem mindegy melyiket vesszük alapul, amikor hitelt szeretnénk felvenni.
Kamat: lényegében az a pénzösszeg, amit a bank kér azért, hogy használjuk a pénzét. Tehát a hitel árát fejezi ki a kamat, amit a kamatláb segítségével számolnak ki, általában egy éves futamidőre.
A kamatnak két fajtáját különböztetünk meg:
- Amikor mi tesszük be a bankba a pénzünket, ezért a bank nekünk fizet kamatot, ez a betéti kamat.
- Illetve amikor mi vesszük fel a bank pénzét és használjuk azt, amiért mi fizetünk kamatot. Ez lesz a hitelkamat.
Esetünkben a hitelkamat jelentése és felépítése fontosabb lesz, mivel ha ezt a cikket olvassa Ön is hitelt készül felvenni. A hitelkamat két részből tevődik össze.
Referenciakamat: az az irányadó kamatláb, amit a jegybank határoz meg. Ez a mindenkori irányadó kamatláb.
Kamatfelár: Ezt a bankok egyénileg határozzák meg. Mértéke több mindentől függ, például attól, hogy milyen kedvezményekre vagyunk jogosultak, illetve a bank mennyire tekint minket “jó adósnak”. Minél biztosabb benne a bank hogy időben visszakapja a kölcsönt annál alacsonyabb lesz a kamatfelár.
Érdemes tehát hitelszakértő segítségét kérni, hiszen az Ő segítségével jobb színben tűnhetünk fel a bank előtt, így az igényelni kívánt hitelt is jobb feltételekkel kaphatjuk meg.
THM- mit is jelent valójában?
Hitel igénylésnél általában a legfontosabb szempont a havonta fizetendő kamat mértéke. Szinte minden esetben ez alapján történik a hitel felvétele, ami sokszor megtévesztő. A THM egy százalékos érték, és azt mutatja meg, hogy éves szinten milyen költség mellett juthatunk hozzá a hitelhez. Minél nagyobb a THM értéke, annál több pénzt kell visszafizetni a felvett hitelért.
A THM-ben megtalálható a:
- hitel kamata
- számlavezetés díja
- hitelfedezeti biztosítás díja
- hitelbírálati díj
Lakáscélú hitel esetén ide tartozik a:
- jelzálogjog bejegyzés földhivatali díja
- értékbecslés díja
- helyszíni szemle díja
Fontos megjegyezni, hogy egyik kategóriába sem sorolható a futamidő alatt felmerülő módosítások díját, mint futamidő hosszabbítás vagy késedelemből fakadó egyéb költségek, díjak. Hitel igénylésnél tehát okosabb mindig a THM értékét figyelembe venni és ez alapján kiválasztani a megfelelő ajánlatot. Bár az alacsony THM érték csábító, kérjük inkább hitelszakértő segítségét, hiszen általa jóval kedvezőbb ajánlatot is kaphatunk.